Jak się zabezpieczyć żywnościowo? Tu i teraz!

Jaką żywność gromadzić, którą można przechować poza urządzeniami chłodniczymi i która uchroni nas przed głodem jakościowym?
Informacja ta skierowana jest do przeciętnego Polaka, który być może mieszka w bloku w mieście, nie ma własnej ziemi, szklarni, pieca kaflowego, wędzarni, studni z dobrą wodą czy ziemianki, który nie zna dawnych metod naturalnego konserwowania żywności i robienia zapasów na całą zimę, i który – jak większość z nas – skazany jest na łaskę i niełaskę dostawców prądu.

W obliczu zagrożenia niedostatkiem żywności na rynku, jak również wyłączeniami prądu (co wiąże się z potencjalnymi przerwami pracy lodówek i zamrażarek), należy tu i teraz zaopatrzyć się w żywność. Przed czym chcemy się zabezpieczyć? Przed głodem. Jakiego rodzaju głodem? Nie tylko ilościowym, ale przede wszystkim – jakościowym. Niewielu ludzi zwraca uwagę na fakt, że – w obliczu niedostatku żywności – osłabienie organizmu, choroby i przedwczesna śmierć nie są następstwem jedynie głodu ilościowego. Wynikają one również z głodu jakościowego. Co więcej, głód jakościowy towarzyszy współczesnym tzw. ucywilizowanym, pozornie najedzonym społeczeństwom od lat, ze wszystkimi jego ww. skutkami: osłabieniem organizmu człowieka, chorobami i przedwczesną śmiercią. I najgorsze, że mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Czym jest głód jakościowy? Nie jest to niezaspokojenie zapotrzebowania organizmu na kalorie, a na substancje odżywcze: witaminy, sole mineralne, określone aminokwasy czy kwasy tłuszczowe.

Jak więc praktycznie zabezpieczyć się żywnościowo, aby zachować witalność, zdrowie i życie? Jaką żywność gromadzić, którą można przechować poza urządzeniami chłodniczymi i która uchroni nas przed głodem jakościowym?

Zapraszam do wysłuchania wykładu: https://zdrowedzieci.org.pl/jak-sie-zabezpieczyc-zywnosciowo-wyklad-na-konferencji/
(Opracowała: Ewa Gierula)

Zapraszamy do współpracy z Do Prawdy! Kontakt: kontakt@doprawdy.info