Czy masz świadomość kto kontroluje twoje życie?

Kto milczy, ten przyzwala (Mikołaj Rej)

Z każdym mijającym tygodniem omotuje nas coraz gęstsza sieć unijnych regulacji dotyczących zdrowia, higieny i warunków sanitarnych. Kto tworzy te regulacje?

Są one tworzone przez grupy korporacyjnych lobbystów i wielkie sieci supermarketów, które docierają do ustawodawców w Warszawie lub Brukseli skutecznie przekonując ich do wprowadzenia prawa, które jest zaprojektowane tak, aby ułatwić sprzedaż i zakup ich produktów, a równocześnie zdusić wszelką konkurencję. Większość tych regulacji nie ma nic wspólnego ze zdrowiem.

Dlaczego rolnicy nie mogą sprzedać swoich przetworzonych produktów lokalnemu sklepowi z pominięciem rozbudowanego systemu certyfikatów i licencji? Dlaczego świeże, nieprzetworzone mleko jest nielegalne w Polsce, podczas gdy można je kupić np. w sklepach we Francji? Dlaczego w Polsce otwarcie małego zakładu przetwarzającego żywność i sprzedającego produkty wysokiej jakości wymaga wielu zezwoleń, spełnienia bezsensownych przepisów i dużych pieniędzy, podczas gdy jest to całkiem proste, np. w Wielkiej Brytanii?

Odpowiedź: korporacje i rząd działają ręka w rękę na rzecz zniszczenia małych i średnich, niezależnych gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw, aby ponadnarodowe korporacje mogły przejąć całkowitą kontrolę nad łańcuchem żywieniowym w Polsce. Oznacza to przejęcie kontroli nad naszym życiem.

Walka zaczyna się teraz! I Ty również musisz podjąć tę walkę!

Oto co powinieneś zrobić jako rolnik i/lub konsument:

  1. Stwórz lokalną „grupę żywnościową”, dziel się produktami i pomysłami na rzecz lokalnego rynku.
  2. Wywieraj nacisk na władze, szczególnie lokalne, aby popierały „kampanię na rzecz wolności żywieniowej”
  3. Bądź gotów do obywatelskiego nieposłuszeństwa, zamiast stosowania się do narzuconych praw wymyślonych przez korporacyjne giganty.

Wszystko zależy od nas samych; od tego jakie decyzje będziemy podejmować na co dzień; czy żywność będziemy kupować w supermarketach wspierając wielkie korporacje, istniejący niszczący system czy u lokalnych rolników i przetwórni produkujących dobrej jakości żywność.

(Autor: Julian Rose)

Zapraszamy