Stawką jest zdrowie i życie.

Promieniowanie elektromagnetyczne – część 1 – wstęp

Protestujemy przeciwko masztom stacji bazowych telefonii komórkowej, ale chętnie instalujemy wi-fi w naszych domach i nie mamy nic przeciwko korzystaniu z telefonu komórkowego przez nasze dzieci… Są tacy, dla których problem w ogóle nie istnieje, bo przecież nic nie czują, nic nie widzą, nic nie słyszą – ci ludzie traktują wpływ promieniowania na nasze organizmy jak wytwór chorej wyobraźni niewielkiej części społeczeństwa. W obu przypadkach brakuje wiedzy i uważnej obserwacji rzeczywistości oraz wyciągania logicznych wniosków. Wnioski nie muszą mieć charakteru zero-jedynkowego. Brakuje zwykłej, rozsądnej ostrożności. A przecież stawką jest zdrowie i życie – nasze i naszych dzieci.

Gdzie szukać wiedzy? W licznych, łatwo dostępnych publikacjach naukowych – książkach pisanych przez specjalistów oraz artykułach naukowych, na przykład tych z oficjalnej bazy na amerykańskiej stronie rządowej PubMed. Można też skorzystać z wykładów naukowców dostępnych na platformie YouTube, na przykład na oficjalnym kanale Miasta Kraków. Odnajdziemy tam cykl wykładów z międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez władze Miasta Krakowa poświęconej tematowi wpływu PEM na zdrowie człowieka.

Jak obserwować rzeczywistość? Przede wszystkim – wejść w relację z własnym organizmem, która polega na wyczuleniu na sygnały, które on nam wysyła. Zaobserwować, jak się czujemy w środowisku wolnym od promieniowania, na przykład w rozległym, gęstym lesie, lub tam, gdzie to promieniowanie jest znikome, a jak w centrum dużego miasta w Polsce, w miejscu takim jak galeria handlowa. Można spojrzeć na statystyki chorób neurodegeneracyjnych z ostatnich dwudziestu lat i zauważyć, że na przykład choroba Alzheimera przybrała rozmiar epidemiczny. Poza tym warto zaopatrzyć się w dobry miernik pola elektromagnetycznego i zrobić pomiary – w pobliżu wieży komórkowej, przy ruterze wi-fi, przy bezprzewodowej klawiaturze, w szkole, do której chodzi nasze dziecko, we własnym samochodzie…

Jak wyciągać wnioski? Ostrożnie, bez zbędnych emocji. Świat jest bardzo skomplikowany – określone zjawiska mogą być wieloczynnikowe, jednak pamiętajmy o zasadzie ostrożności, jeśli chodzi o ludzkie zdrowie i życie. Dobre wnioski prowadzą do właściwych działań.

Temat wpływu PEM na zdrowie człowieka został przedstawiony w prezentacji, która ze względu na jego obszerność została podzielona na odcinki. Pierwszy odcinek jest już dostępny pod adresem: https://zdrowedzieci.org.pl/promieniowanie-elektromagnetyczne-a-zdrowie-czesc-1-wstep/

(Opracowała: Ewa Gierula, dyplomowany dietetyk)