Zygmunt Maria Przetakiewicz Jr.

Absolwent Liceum Św. Augustyna. Ukończył Wydział Handlu Zagranicznego (SGPiS – SGH) w Warszawie oraz West London College w Londynie. W latach 1970-1980 działacz PAX-u, dziennikarz i pracownik I.W. PAX.

W latach 1980-1982 działacz NSZZ „Solidarność”. Członek pierwszego Zarządu NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze. Od sierpnia 1981 roku zatrudniony w Wydziale Zagranicznym NSZZ „Solidarność” i delegowany przez Prezydium KK „Solidarności” do utworzenia Biura Informacyjnego „Solidarności” w Nowym Jorku, afiliowanego przy Centrali Związkowej AFL-CIO. Po wprowadzeniu stanu wojennego Szef Biura Informacyjnego „Solidarności” w Toronto przy Kanadyjskim Kongresie Pracy (CLC).

Do 1990 roku przebywał w Kanadzie gdzie pracował jako dziennikarz i felietonista. Przez wiele lat był autorem cotygodniowego felietonu „Solidarity” w dzienniku Toronto Sun oraz reporterem w Radio Canada International (CBC) nadającym programy w języku polskim na Kraj. Był również właścicielem i producentem polskiego programu telewizyjnego Polish Studio w kanadyjskiej stacji telewizyjnej City TV. Założył wraz dziennikarzami kanadyjskimi Komitet Pomocy Dziennikarzom w Polsce, który przez wiele lat wspierał materialnie podziemne środowisko dziennikarzy.

W latach 1987-90 właściciel firmy Sherlock Homes Real Estate, oraz założyciel i prezes Kanadyjsko-Polskiej Izby Gospodarczej promującej inwestycje kanadyjskie w Polsce. Od powstania biura Arthur Andersen w Polsce w 1990 był doradcą odpowiedzialnym m.in. za rozwój firmy i kontakty z rządem i administracją państwową. W styczniu 2002 r. zostaje Partnerem w KPMG.

W 2003 r. wraca do Kanady, do Vancouver i zakłada firmę obrotu nieruchomościami RE/MAX RIDDLE. W latach 2014-15 oraz 2019-20 dyrektor firmy zarejestrowanej na kanadyjskiej giełdzie. W 2016 r. zakłada Vancouver Corporate Transportation LTD (limousine service). Wydawnictwo LTW publikuje książkę „Spowiedź Grzesznika – z PAX-u, Solidarności i Andersena.”

We wrześniu 2020 wraca do Polski na stałe do Krakowa i rejestruje firmę Silver Clover Sp. z o.o. Od marca 2021 działa społecznie w Izbie Gospodarczej Gastronomii Polskiej jako Przedstawiciel Izby na Małopolskę oraz w środowisku Grzegorza Brauna – m.in. były Wiceprzewodniczący Regionu w Krakowie a od marca 2022 koordynator Niezależnego Związku Zawodowego Wolność i Godność na Małopolskę. Od października 2022 jeden z załozycieli i liderów Ruchu 16 Postulatów. www.ruch16postulatow.pl