Ministerstwo Zdrowia przegrało w WSA w Warszawie w sprawie szczepionek na COVID-19

Damian Prędota, student Politechniki Wrocławskiej na kierunku Elektronika i Telekomunikacja, w grudniu 2020 roku, w trybie informacji publicznej, zadał ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu pytania o szczepionki na COVID -19.

Pytań było dziesięć i dotyczyły m.in.:

  • bezpieczeństwa i dokumentów urzędowych na ten temat,
  • składu osobowego, z imionami i nazwiskami włącznie, zespołu zatwierdzającego te szczepionki,
  • dostępności ulotek,
  • odszkodowań za powikłania poszczepienne.

Dość szybko, bo w styczniu 2021 roku, ministerstwo odpowiedziało na te pytania, ale nieprawidłowo.

„Już wcześniej miałem do czynienia z informacją publiczną na temat osób pełniących funkcje publiczne i po prostu zauważyłem uchylanie się ministra od odpowiedzi dotyczącej osób pełniących funkcje publiczne. Z tego względu jeszcze w styczniu złożyłem skargę do WSA w Warszawie. W lipcu 2021 zapadł wyrok, który uprawomocnił się we wrześniu. Sąd ponad wszelką wątpliwość stwierdził w swoim postanowieniu, że Ministerstwo Zdrowia musi odpowiedzieć w pełni na mój wniosek, bo pytania te stanowią informację publiczną” – podkreśla Damian.

Pełne uzasadnienie sądu w bazie orzeczeń sądów administracyjnych (sygn. Akt II SAB/Wa 78/21), ponieważ wyrok został opublikowany publicznie.

W listopadzie 2021 roku Ministerstwo udzieliło obszernej odpowiedzi, ale prawnicy stwierdzili, że znów nieprawidłowo. Sprawa nie jest zakończona i wciąż trwa.

Szczegóły można znaleźć w dwóch wywiadach telewizyjnych w NTV oraz TV PL1. Dodatkowo odpowiedź na wniosek po wyroku sądu została opublikowana na stronach STOP NOP.
Linki do wywiadów i innych dokumentów:
https://stopnop.com.pl/student-wygral-z-ministrem-zdrowia-w-sprawie-informacji-o-preparatach/?fbclid=IwAR1Kccbb6rg4Nm9sc_VtlE2ltgQqdhpKCucEvQWWleoFCdFQDN46Ry1V3K0
https://pl1.tv/title/walka-studenta-z-ministerstwem-zdrowia-o-uzyskanie-informacji-covidowych
https://niezaleznatelewizja.pl/index.php/aiovg_videos/ministerstwo-zdrowia-przegralo-ze-studentem-sprawe-przed-sadem-administracyjnym/

(Opracował: Damian Prędota)

Zapraszamy do współpracy z Do Prawdy! Kontakt: kontakt@doprawdy.info