Powidła śliwkowe i śliwki suszone – przykład zapasów, które możemy zrobić tu i teraz

Powidła owocowe i owoce suszone to rodzaje zapasów pożywienia, które w przechowywaniu nie wymagają dostępności prądu, gdyż nie trzeba ich schładzać ani mrozić. W dzisiejszych niespokojnych czasach aspekt ten przybiera szczególne znaczenie.

Powidła, które proponuję w mojej książce kucharskiej, nie zawierają nawet najmniejszej ilości cukru (wyekstrahowanej sacharozy), gdyż nie jest on pokarmem naturalnym i przyczynia się do rozregulowania jelit, a tym samym całego organizmu.

W naszym domu śliwki suszymy w suszarce z gorącym nadmuchem. Chociaż jest to urządzenie plastikowe, owoce praktycznie nie mają styczności z tworzywem sztucznym: każdą tackę wykładamy cienką, nieocynkowaną siatką ze stali nierdzewnej. Dlaczego jest to takie ważne? Plastik to substancja aktywna biologicznie i nawet w śladowych ilościach narusza nasz układ hormonalny. Rzutuje to na stan całego organizmu, m.in. na układ rozrodczy, immunologiczny i nerwowy. Dlatego powinniśmy ograniczać kontakt żywności (w tym wody) z plastikiem, gdzie się tylko da, a szczególnie wtedy, gdy w grę wchodzi obróbka termiczna.

Więcej informacji – w komentarzu audio: https://zdrowedzieci.org.pl/powidla-sliwkowe-i-sliwki-suszone/

(Opracowała: Ewa Gierula, dyplomowany dietetyk)

Zapraszamy do współpracy z Do Prawdy! Kontakt: kontakt@doprawdy.info