Austria przeciwna planom UE w zakresie żywności genetycznie modyfikowanej

…Austria sprzeciwia się propozycji Komisji Europejskiej w zakresie żywności genetycznie modyfikowanej, która zdaniem Wiednia może uderzyć w duży austriacki sektor żywności organicznej…

Zarówno koalicja rządząca, jak i opozycja oraz organizacje na rzecz ochrony środowiska zgodnie potępiły przedstawiony wczoraj (5 lipca) wniosek Komisji Europejskiej w sprawie rozluźnienia zasad dotyczący nowych technik genomowych (NGT).

Nowe techniki genomowe

„Nowe techniki genomowe” to metody naukowe służące modyfikacji genomów w celu ulepszania pewnych cech roślin, takich jak odporność na suszę i szkodniki.

„Odejście od dotychczasowych, sprawdzonych zasad uważam za wielki błąd”, ocenił Clemens Stammler, rzecznik austriackich Zielonych ds. rolnictwa i przewodniczący grupy rolników Zielonych. Dodał, że trudno jest przewidzieć długoterminowe konsekwencje NGT dla środowiska i zdrowia człowieka, jak również potencjalne ryzyko interakcji między genami…

…Austria jest krajem UE z największym sektorem rolnictwa ekologicznego. Właśnie ta branża jest szczególnie zaniepokojona propozycją Komisji. Rolnicy ekologiczni obawiają się bowiem, że nie będą w stanie udowodnić, że ich produkty nie są genetycznie modyfikowane…

Lobby GMO nie mogło sobie życzyć więcej

Plany Komisji Europejskiej krytykuje także opozycja, w tym centrolewicowa Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPÖ). „Komisja Europejska chce teraz udawać, że modyfikacje genetyczne są nieszkodliwe i prawie naturalna. Lobby GMO nie mogło sobie życzyć więcej”, ocenił eurodeputowany Günther Sidl.

Sidl zamierza sprzeciwić się proponowanemu przez KE rozporządzeniu podczas prac w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI).

Organizacja pozarządowa Global 2000 nazwała propozycję KE „zagrożeniem dla środowiska i różnorodności biologicznej”, a według stowarzyszenia ARGE Gentechnik-frei oznacza ona „kres przejrzystości i wolności wyboru w sektorze spożywczym”.

Źródło: https://www.euractiv.pl

(Fragmenty wybrała: Jadwiga Łopata)

Zapraszamy do współpracy z Do Prawdy! Kontakt: kontakt@doprawdy.info