Tradycyjne znicze zatruwają powietrze i zaśmiecają środowisko…

„Znicze palące się w hurtowych ilościach i ogromne wiązanki ze sztucznych kwiatów to codzienny widok na polskich cmentarzach. Ich kumulację obserwujemy na początku listopada. A po kilku tygodniach widzimy te same ozdoby, zapełniające wielkie kontenery zamieniające się w góry śmieci. (…)

Najbardziej popularne są znicze parafinowe i to właśnie one przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza. Według badań przeprowadzonych w okresie świątecznym na cmentarzach w Opolu i Grodkowie wzrost stężenia rakotwórczego benzenu wyniósł 200 proc. i 144 proc., a stężenie toksycznego toluenu wzrosło odpowiednio o 366 proc. i 342 proc. (…)

Te dane jasno wskazują na to, że kupując znicze, warto przyjrzeć się ich składowiWkłady do zniczy są zazwyczaj produkowane z wosku parafinowego, czyli z produktu ubocznego powstającego przy wytwarzaniu benzyny z ropy naftowej. Parafina w procesie spalania emituje toksyczne związki, m. in. wspomniany benzen i toulen.

Na szczęście na rynku coraz częściej można spotkać wkłady do zniczy oznakowane jako „bio” lub „eco”. (…) Alternatywą może być własnoręczne wykonanie znicza z wosku pszczelego lub sojowego, co wbrew pozorom nie jest trudne.

(https://wielun.naszemiasto.pl/tradycyjne-znicze-zatruwaja-powietrze-i-zasmiecaja/ar/c9-8523091)

Caritas apeluje: Mniej śmieci – więcej pamięci

„Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny  to nie konkursy na najlepiej rozświetlony i najładniej ozdobiony nagrobek. To pamięć o bliskich, których już z nami nie ma. (…)

Nie chodzi o to, by nie kupować w ogóle, ale czasem jedna świeca mniej w zupełności wystarczy. Powiemy – piękna polska tradycja? Rozpoczęcie masowej produkcji plastiku to początek XX wieku, a obchody uroczystości Wszystkich Świętych zapoczątkowano w  średniowieczu. (…)

Warto postawić na proste rozwiązania. Korzystajmy z tego, co przynosi kolorowa jesień. Własnoręcznie zrobione ekologiczne i biodegradowalne dekoracje, np. z suszonych kwiatów i zimozielonych gałązek, to piękne świadectwo naszej pamięci o zmarłych. (…)”

(https://caritas.pl/blog/2021/10/22/caritas-apeluje-mniej-smieci-wiecej-pamieci/)

(Redakcja Do Prawdy)

Zapraszamy do współpracy z Do Prawdy! Kontakt: kontakt@doprawdy.info