15 minutowe miasto

Coraz więcej mówi się o 15 – to minutowych miastach. W założeniu mają stworzyć mieszkańcom raj na ziemi i na dodatek uratować planetę przed kataklizmem klimatycznym. Miasto takie ma być zbudowane w ten sposób, aby mieszkańcy wszystkie swoje najważniejsze potrzeby życiowe mogli załatwić w odległości do piętnastu minut marszu lub jazdy na rowerze od domu. Sklepy, punkty usługowe, placówki medyczne i szkoły powinny się znaleźć w odległości 15-tu minut drogi od miejsca zamieszkania rowerem lub pieszo. Zwolennicy takich miast wymieniają, między innymi, następujące korzyści:

  • ograniczenie ruchu samochodowego i dzięki temu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach
  • poprawę jakości powietrza poprzez zmniejszenie ilości zanieczyszczeń transportowych
  • ograniczenie wysp ciepła jakie stanowią miasta
  • zmniejszenie śladu węglowego,
  • stworzenie warunków rozwoju dla lokalnych przedsiębiorców,
  • wzmocnienie więzi sąsiedzkich.

Historycznie pierwszym takim miastem w Polsce, już kilkadziesiąt lat temu, miała być Nowa Huta, która jest obecnie dzielnicą Krakowa. Przy jej projektowaniu uwzględniono nawet ścieżki rowerowe. Sprowadzono do niej ludność z całej Polski by nasycić „zdrowym elementem chłopo – robotniczym” „zapyziały”, „skołtuniały” Kraków. Zbudowano wielki zakład metalurgiczny do którego pracownicy mieszkający w Nowej Hucie mieli 15 minut na piechotę. Rozwinięto transport publiczny. Ale coś poszło nie tak i Nowa Huta, w pewnym okresie, stała się jedną z najniebezpieczniejszych dzielnic Krakowa, jeśli nie najniebezpieczniejszą [1]. Teraz jest tam inaczej, ale to już nie zasługa dalszego rozwijania 15 – minutowego miasta.

Obecnie również planuje się nasycić 15 – minutowe miasta „zdrowym elementem” i to nie pochodzącym tylko z Polski, ale również z innych krajów, by wzbogacić „różnorodność kulturową”.

Cały artykuł: https://doprawdy.info/2023/10/15-minutowe-inteligentne-miasta-jacek-jaworski/

(Autor: Jacek Jaworski)

Przypisy

[1] http://lovekrakow.pl/aktualnosci/nowa-huta-jedna-z-najbezpieczniejszych-dzielnic-krakowa_8767.html#:~:text=Nowa%20Huta%20zapracowała%20sobie%20na%20miano%20dzielnicy%20niebezpiecznej.,że%20krakowianie%20tam%20jeżdżący%2C%20mieli%20się%20czego%20bać.

Zapraszamy do współpracy z Do Prawdy! Kontakt: kontakt@doprawdy.info