Chwasty – niechciany intruz czy niedoceniony dar natury?

Termin „chwasty” pojawił się wraz z rozwojem współczesnego rolnictwa, Tymczasem są to dzikie rośliny, które próbują powrócić na odebrane im pod uprawy grunty. To rośliny, które były tam wcześniej i są najlepiej przystosowane do warunków panujących na danym terenie oraz które doskonale współistnieją i współpracują z resztą organizmów, tworząc zrównoważony ekosystem.


Za moich czasów usuwało się je mechanicznie na czas upraw, pieląc i ręcznie gracując; następnie pojawiły się niewielkie maszyny rolnicze. Te metody pozwalały roślinom na odradzanie się w każdym sezonie.


Potem przyszła bezlitosna chemia: „ukochane” pestycydy. I teraz zamiast urodzajnych łąk i pól z drogami śródpolnymi, miedzami, zadrzewieniami i nieużytkami mamy wielkoobszarowe agropustynie, gdzie nie uświadczy się bezpiecznego miejsca ani pożywienia dla zająca czy kuropatwy.


Ciężki los zgotowaliśmy naszej żywicielce Ziemi, nie rozumiejąc, że Natura jest DLA NAS, a nie przeciwko nam. Chyba to ostatni moment, by odmienić nasze podejście do dzikiej przyrody, której resztki jeszcze się bronią, próbując zasiedlać miasta i osiedla ludzkie, żeby przetrwać.


Bądźmy łaskawi dla chwastów i zróbmy im miejsce do życia w naszym otoczeniu, jak to drzewiej bywało, zwłaszcza że wiele z nich (a być może wszystkie, tylko jeszcze tego nie odkryliśmy) jest prawdziwym dobrodziejstwem także dla nas ludzi.


Mają zastosowanie lecznicze, w pielęgnacji skóry i włosów, a także w kuchni. Starsze pokolenie ludzi wychowanych na wsi wiele wie o praktycznych zastosowaniach dzikich roślin. Domowa apteczka była dla nich dostępna dosłownie wszędzie – na polnej drodze czy na miedzy.


Dziś większość tych roślin jest już przebadana w laboratoriach, dobrze poznana i produkuje się z nich leki, suplementy diety oraz kosmetyki. To kolejny powód do tego, by chwasty zyskały nasze uznanie oraz prawo do istnienia i współistnienia z roślinami ozdobnymi i użytkowymi.


Cały artykuł: https://doprawdy.info/2023/12/chwasty-niechciany-intruz-czy-niedoceniony-dar-natury/
(Autor: Z pozdrowieniami Szpieg z Krainy Deszczowców)
Zapraszamy do współpracy z Do Prawdy! Kontakt: kontakt@doprawdy.info