Czy to światło niebieskie szkodzi, czy jest dodatkowy czynnik?

Od pewnego czasu można usłyszeć i przeczytać o szkodliwości niebieskiego światła. Ale przecież niebo jest niebieskie, oceany są niebieskie. Człowiek w całej swojej historii miał do czynienia z niebieskim światłem. Światło niebieskie jest używane w leczeniu kolorami. Pozytywnie wpływa na nastrój człowieka.

W ciągu dnia jesteśmy otoczeni światłem niebieskim, gdyż ta barwa płynąca ze słońca jest rozpraszana w atmosferze ziemskiej i dochodzi do nas ze wszystkich stron.

Życie wyszło z wody, a wiemy, że woda przepuszcza głównie niebiesko – zielone światło.

Czyli od miliardów lat organizmy żywe przebywają w otoczeniu niebieskiego światła.

I teraz, według „autorytetów medycznych”, okazuje się, że niebieskie światło nam szkodzi. Jest przyczyną ogromnej liczby schorzeń.

Oczywiście zgodzę się z tym, że gdy ktoś strzeli promieniem niebieskiego lasera w oko bliźniego, to może drugiej osobie zaszkodzić, gdyż nim oko zdąży zareagować mrugnięciem czy zwężeniem źrenicy, to już zostaje uszkodzone. Ale żeby światło monitora czy żarówki LED?

„Eksperci” trąbią o konieczności zakupu specjalnych okularów z filtrem niebieskim, czy o dedykowanych filtrach na monitory i wyświetlacze LED. Firmy produkujące monitory LED wytwarzają nowoczesne monitory o obniżonym poziomie światła niebieskiego w widmie.

Ale nikt nie mówi, że wyświetlacze i żarówki LED migotają z częstotliwością 50 lub 60 Hz. Źrenica reaguje na to i gdy jest światło, kurczy się, a gdy go nie ma – rozszerza. Światło w tego typu urządzeniach nagle pojawia się i równie nagle znika. Ludzki układ nerwowy, a co za tym idzie źrenice, reaguje z opóźnieniem i duża ilość światła może dostać się do oka zanim źrenica się skurczy. I tak 50 lub 60 razy na sekundę. To może wywołać schorzenia.

Ale łatwiej jest wyeliminować widmo niebieskie niż migotanie ze współczesnych źródeł światła.

Część schorzeń, za które, według znawców tematu, ma być odpowiedzialne światło niebieskie, jest analogiczne ze schorzeniami wywołanymi przez nadfiolet. Ale o obecności nadfioletu w widmie wyświetlaczy LED jakoś nikt nie mówi.

Cały artykuł: Czy to światło niebieskie szkodzi, czy jest dodatkowy czynnik? (doprawdy.info)

(Autor: Jacek Jaworski)

Zapraszamy do współpracy z Do Prawdy! Kontakt: kontakt@doprawdy.info