My musimy być mocni (7)
Tajczi źródłem mocy
Praca wewnętrzna z własną świadomością, umysłem i wolą podczas ćwiczenia tajczi to swego rodzaju autopsychoterapia, a raczej autopsychoprofilaktyka.
Na poziomie bioenergetycznym następuje równoważenie i harmonizowanie wewnętrznej energii, poprawianie cyrkulacji czi w organizmie, a w efekcie wyższy poziom energii i sił życiowych. Tradycyjna medycyna chińska dąży do przywrócenia homeostazy, czyli równowagi energetycznej w organizmie pacjenta traktowanym jako całość. Tajczi pomaga to osiągnąć, toteż w Chinach i od dawna już na Zachodzie jest często zalecane przez lekarzy jako pomoc w leczeniu różnych schorzeń oraz w rekonwalescencji. Coraz więcej badań naukowych na całym świecie potwierdza skuteczność tej metody. Badano osoby w podeszłym wieku uprawiające tajczi i okazało się, że znacznie zwiększa to ich ogólną sprawność i poprawia ogólny stan zdrowia. Uprawianie tajczi to pielęgnacja życia i zdrowia. To bardzo skuteczna droga do osiągnięcia wewnętrznej MOCY.
Możliwe są jeszcze inne korzyści z uprawiania tajczi. Dla niektórych nie mają one znaczenia i nie muszą się nimi zajmować, poprzestając na poprawie zdrowia i harmonii wewnętrznej. Natomiast dla osób, które świadomie pragną to wykorzystać, tajczi może stanowić metodę rozwoju wewnętrznego i pogłębiania świadomości własnej egzystencji. Tajczi samo w sobie nie jest żadną religią. Praktyka tajczi nie koliduje z żadną ścieżką duchowego rozwoju, a może nawet każdą z nich wspomagać. Kto dąży do zgłębienia spraw niebiańskich, uzyskiwaną dzięki praktyce energię wewnętrzną może przekształcić w energię duchową.
Ale człowiek, żyjący pomiędzy niebem a ziemią, może odnieść z tajczi również całkiem ziemskie korzyści, a mianowicie zdobyć umiejętność skutecznej samoobrony. Wymaga to poznania zastosowań form tajczi w walce, opanowania technik pchających dłoni i sparringu. Dla zainteresowanych tym aspektem jest wiele szkół chińskich sztuk walki, także w Polsce.
Nie bez znaczenia jest walor artystyczny tajczi i jego widowiskowość, które można porównać do artyzmu tańca. Korzyści w postaci wspaniałych, podnoszących ducha wrażeń estetycznych odnoszą również ci, którzy oglądają wykonanie form tajczi, zwłaszcza jeśli jest to pokaz w odpowiedniej scenografii i z muzyką.
A zatem tajczi może być profilaktyką zdrowotną, terapią leczniczą, drogą samodoskonalenia, a także sztuką. Praktykuję tę sztukę już prawie 30 lat i szczerze wszystkich zachęcam do spróbowania.
(c.d.n.)
Źródło: Elżbieta Kowalewska, Tajczi bez tajemnic, Klub dla Ciebie, 2007
(Tekst i zdjęcie: © Kaxia E. Kowalewska)
Zapraszamy do współpracy z Do Prawdy! Kontakt: kontakt@doprawdy.info