Cywilizacja, która traci swoje nasiona i niszczy swoje gleby jest umierająca

… Słowo rolnictwo w większości europejskich języków oznacza dosłownie „kulturę pola”. Już samo przypomnienie tego źródła wiele mówi o tym, jak daleko odszedł od swoich korzeni współczesny, oparty na masowej skali, fabryczny system produkcji żywności, który zaspakaja w tej dziedzinie potrzeby większej części tak zwanych krajów wysoko rozwiniętych. W tym kontekście widać także, jak bardzo staliśmy się ubodzy, zamieniając naszą kulturę rolną w taśmę produkcyjną. Rolnictwo przemysłowe, jakie jest naszym udziałem w ostatnim stuleciu, okazało się bardzo wyniszczające. Dzisiaj ponad 40% światowych zasobów gleb jest tak wyjałowionych, że nie jest w stanie dać jakichkolwiek plonów bez ogromnych dawek chemikaliów.

Mówi się, że cywilizacja, która traci swoje nasiona i niszczy swoje gleby jest umierająca. I my jesteśmy taką cywilizacją. W naszych czasach ponad 80% codziennej diety ludzkości pochodzi z nasion mniej niż tuzina gatunków roślin. Większość z nich jest „własnością” dwóch lub trzech ponadnarodowych korporacji. W świecie zachodnim w ciągu minionych stu lat z diety zniknęło 98% odmian warzyw. Jeżeli nie odwrócimy tego katastrofalnego trendu spadku bioróżnorodności, to pula genowa, od której wszyscy zależymy, ulegnie zanikowi w bieżącym stuleciu…

Sposób, w jaki traktujemy nasze ziemie i wody, jest prawdopodobnie najlepszym barometrem stanu zdrowia (lub choroby) naszego społeczeństwa jako całości. Produkcja żywności i właściwa gospodarka zasobami wody ma tak fundamentalne znaczenie dla naszego przetrwania i dobrobytu, że musi być traktowana jako numer jeden pod względem ważności w każdym społeczeństwie, które poważnie myśli o swoim istnieniu i zachowaniu równowagi przyrodniczej w dłuższym wymiarze…

Cały artykuł: „Zmieniając kurs na życie. Lokalne rozwiązania globalnych problemów” – https://renesans21.pl/julian/ksiazki/zmieniajac-kurs-na-zycie-lokalne-rozwiazania-globalnych-problemow/

(Autor: Julian Rose)

Zapraszamy do współpracy z Do Prawdy! Kontakt: kontakt@doprawdy.info