Elektrokultura – alternatywa dla GMO

Od pewnego czasu lobbyści usiłują wprowadzić do Unii Europejskiej uprawy genetycznie modyfikowane (GMO). Na razie nie udaje się bezpośrednio tego zrobić (poza paroma państwami i zmianami prawa na korzyść upraw tzw. nowego GMO), więc uprawy GMO trafiają do nas z Ukrainy.

A czy jest alternatywa, aby zwiększyć plony bez większej chemizacji rolnictwa i wprowadzania GMO?

Od lat 1940-tych w ZSRR i USA prowadzono badania nad stymulacją wzrostu roślin radioaktywnością. Wyniki badań nie były jednoznaczne. ZSRR ogłaszał wielkie sukcesy w zwiększaniu plonów przy stymulacji promieniowaniem jonizującym, a USA wręcz przeciwnie [1]. Prowadzone są również badania nad wpływem promieniowania mikrofalowego na wzrost roślin. Niektóre rośliny stymulowane tym promieniowaniem w określonych fazach rozwoju rosną lepiej niż rośliny kontrolne [2]. Wiadomo za to, że ciągłe stosowanie promieniowania mikrofalowego w całym cyklu rozwoju rośliny wpływa na nią niekorzystnie. Badania nad tym stale trwają.

Od ponad stu lat, na peryferiach rolnictwa przemysłowego, rozwija się trend w hodowli roślin pod nazwą elektrokultura [3], gdzie zmiennym i stałym polem elektrycznym i magnetycznym, różnymi typami światła i dźwiękiem stymuluje się wzrost roślin, poprawia wielkość i jakość plonów. Metoda ta może chronić rośliny przed chorobami, owadami i mrozem.

Pionierem elektrokultury był Justin Christofleau, francuski rolnik i wynalazca [4]. Uważał, że poprzez przyłożenie prądu elektrycznego do gleby można stymulować rośliny do szybszego wzrostu i wydawania większej ilości owoców. Elektrokultura cały czas się rozwija. W drugiej dekadzie XXI wieku firma Agrovolt ogłosiła, że jej urządzenie [5] zwiększa plony o 60 do150% w czasie krótszym o połowę wykorzystując energię słoneczną do zwiększenia naturalnego wchłaniania składników odżywczych przez system korzeniowy. Proces ten nie wymaga nawozu, lub jego niewielkie ilości, a rośliny rosną szybciej, przy mniejszym zanieczyszczeniu.

Widać istnieją alternatywy dla chemizacji rolnictwa i wprowadzania GMO do upraw.

(Autor: Jacek Jaworski)

Zapraszamy do współpracy z Do Prawdy! Kontakt: kontakt@doprawdy.info

Literatura

[1] https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0033756063800149

[2] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1470160X23004090

[3] blog.lege.net/content/StimulatingPlantGrowthWithElectricityMagnetismSound.html

[4] https://electroculturemagazine.com/electroculture-by-justin-christofleau/

[5]https://www.prweb.com/releases/revolutionary_new_green_technology_increases_plant_growth_in_half_the_time/prweb10939911.htm