KOALICJA “TAK dla żywności od polskich rolników”
POROZUMIENIE W SPRAWIE UTWORZENIA KOALICJI “TAK dla żywności od polskich rolników”
Uznając życie i zdrowie obywateli, zwłaszcza dzieci i młodzieży, za niezbędny warunek dobra Narodu, a dobrą żywność za podstawę życia i zdrowia, z inicjatywy ludzi dobrej woli i organizacji/instytucji, w dniu 21 września 2024 w Krakowie powołuje się KOALICJĘ “TAK dla Żywności od Polskich Rolników”.
CELEM KOALICJI “TAK dla żywności od polskich rolników” jest ochrona rodzinnych gospodarstw rolnych przed dalszym przejmowaniem ich przez globalną gospodarkę wypaczoną za sprawą bankierów, korporacji, supermarketów oraz przez ludzi sterujących Unią Europejską, których obsesja na punkcie Zielonego Ładu i higieny nie ma nic wspólnego z troską o zdrowie. Działania wynikające z tej obsesji służą jedynie zniszczeniu małych i średnich gospodarstw rodzinnych w Polsce (i na świecie), aby zrobić miejsce dla agrobiznesowych karteli i zniewolić ludzi. Nasz cel będziemy realizować poprzez wydawanie oświadczeń, lobbing wśród władz i polityków, organizowanie imprez edukacyjnych, organizowanie akcji bezpośrednich, współpracę
z organizacjami i ludźmi z innych krajów.
KOALICJA łączy ludzi o podobnych poglądach i działa ponad polityką i wszelkimi innymi podziałami.
STANOWISKO KOALICJI “TAK dla żywności od polskich rolników”
Należy natychmiast:
1. Zatrzymać proces niszczenia polskiego rolnictwa poprzez realizację polityki, której celem będzie ochrona i promocja prawdziwych wartości polskiej wsi, służących społeczeństwu, a nie wielkim korporacjom, w przeciwieństwie do szybko postępujących procesów globalizacji.
2. Uznać i szeroko wspierać jedyną drogę gwarantującą społeczeństwu optymalne zdrowie i dobry stan środowiska naturalnego poprzez rozpowszechnianie sposobu odżywiania opartego na lokalnej żywności dobrej dla zdrowia oraz zachowanie krajobrazu wiejskiego cechującego się naturalną bioróżnorodnością.
3. Wprowadzić PROSTE (!) przepisy umożliwiające rolnikom sprzedaż żywności wytworzonej w domu i/lub gospodarstwie również w sklepach, restauracjach, szkołach
i innych instytucjach. Oznacza to konieczność natychmiastowego dostosowania istniejących przepisów do możliwości co najmniej pół miliona małych i średnich gospodarstw rodzinnych uprawiających i przetwarzających żywność na potrzeby własne, rodziny oraz na sprzedaż lokalną i regionalną, oraz ich realnego wsparcia promocyjnego i finansowego.
4. Wprowadzić bezwarunkowy, ustawowy i/lub konstytucyjny zakaz upraw i sprzedaży GMO (w tym roślin NGT – nowego GMO) oraz stopniowego (minimum 30% rocznie) wycofywania ze sprzedaży i importu pasz z GMO oraz żywności zawierającej GMO, jak również skutecznego wdrażania strategii produkcji, upowszechniania i stosowania polskich pasz bez GMO.
5. Rozwijać i wspierać strategie zachowujące dużą liczbę rolników, tradycyjną mozaikę gospodarstw rodzinnych oraz rozwój silnych, lokalnych i regionalnych rynków zbytu.
6. Opracować i wprowadzać w życie przepisy, których celem będzie ochrona polskich rolników przed wyzyskiem przez sieci handlowe i przedsiębiorstwa wytwarzające
i handlujące żywnością oraz zobowiązujące je do oferowania do sprzedaży, co do zasady, żywność wytwarzaną z surowców polskiego rolnictwa.
Domagamy się, aby fundusze instytucji publicznych, zwłaszcza państwowych, przeznaczano na praktyczne i realne wspieranie BEZPOŚREDNIEJ współpracy między rolnikami i konsumentami oraz na rozwój tradycyjnego i ekologicznego rolnictwa.
§ 1. – KOALICJA działa w oparciu o PROGRAM wypracowany przez KOMISJĘ STERUJĄCĄ (KS). PROGRAM ten musi w pełni pokrywać się z CELAMI i STANOWISKIEM KOALICJI przedstawionymi powyżej.
Każdy członek KOALICJI może proponować członkom KS uzupełnianie PROGRAMU o nowe idee lub działania.
§ 2. – Członkowie KS wybierani są podczas spotkań członków KOALICJI (z wyjątkiem punktu 3 paragraf 6). Kandydaci do KS muszą być członkami KOALICJI, mogą zgłaszać swoje kandydatury sami lub mogą być zgłoszeni przez innych członków KOALICJI. Kandydatury muszą być zaakceptowane przez uczestników spotkania KOALICJI zwykłą większością głosów.
§ 3. – Spotkania KOMISJI STERUJĄCEJ odbywają się przynajmniej raz na trzy miesiące.
Spotkania członków KOALICJI odbywają się co najmniej raz na dwa lata.
§ 4. – KOMISJA STERUJĄCA odpowiada za przyjmowanie nowych członków do KOALICJI.
§ 5. – Każdy członek KOMISJI STERUJĄCEJ (KS) ma prawo w imieniu KOALICJI podejmować działania służące realizacji uchwalonego przez KOMISJĘ programu.
Każdy członek KOALICJI, nie będący członkiem KS, ma prawo w imieniu KOALICJI podejmować działania służące realizacji PROGRAMU uchwalonego przez KS pod warunkiem wcześniejszego uzgodnienia tych działań z KS.
Oczekujemy, że członkowie KOALICJI będą wspierać aktywnie działania KS.
Członkowie KOALICJI komunikują się z KS przez sekretarza/y KS.
§ 6. – KOMISJA STERUJĄCA (KS) podejmuje uchwały we wszystkich ważnych dla KOALICJI sprawach zwykłą większością głosów. W szczególności:
- Zatwierdza PROGRAM KOALICJI.
- Wybiera ze swego składu Sekretarza/y i określa jego/ich obowiązki.
- Decyduje o zmianach w składzie KS w czasie pomiędzy spotkaniami KOALICJI.
- Zwołuje zgromadzenia KOALICJI co najmniej raz na dwa lata.
§ 7. – KOMISJA STERUJĄCA zobowiązana jest do:
- sporządzania na posiedzenie KOALICJI sprawozdania z działań podjętych
w ramach KOALICJI, - informowania członków KOALICJI nie rzadziej niż raz na kwartał o inicjatywach podejmowanych w ramach KOALICJI.
§ 8. – Wszelkie zmiany w zapisie porozumienia mogą być dokonywane jedynie w drodze uchwały przedstawionej do głosowania podczas zgromadzenia członków KOALICJI podejmowanej większością co najmniej 2/3 głosów obecnych członków KOALICJI.
OŚWIADCZENIE O PRZYSTĄPIENIU DO KOALICJI
KOALICJA “TAK dla żywności od polskich rolników” oświadczenie o przystąpieniu
PROPONOWANY PROGRAM działań KOALICJI na czas od 21 września 2024
PIOSENKA: TAK dla żywności, dla polskich rąk