Implementacja pieniądza dodatniego.

System bankowy – część 2

Aby wyeliminować dług jako źródło pieniądza niezbędnego dla gospodarki, należy wyeliminować z życia gospodarczego kredyt i zastąpić go pożyczką.

Różnica pomiędzy udzielaniem kredytu, a pożyczaniem, jest taka, że kredytodawca tworzy kredyt z niczego w momencie podpisywania umowy kredytowej, a pożyczkodawca udziela pożyczki z posiadanych, własnych rezerw. Nie są to rezerwy cząstkowe, tylko pełne, a udzielenie pożyczki nie pociąga za sobą zwiększenia podaży pieniądza, a tylko jego przemieszczenie.

Należałoby więc w jednej chwili wyeliminować możliwość tworzenia kredytu w oparciu o rezerwę mniejszą niż 100%.

Jedyną drogą osiągnięcia tego celu jest wykupienie przez NBP od banków komercyjnych wierzytelności pochodzących z kreacji kredytu na podstawie rezerwy cząstkowej mniejszej od 100%, oraz zapewnienie przez NBP bankom komercyjnym dopływu odsetek od wcześniej udzielonych kredytów, w ślad za przewidzianymi w umowach ratami ich spłat.

Podstawą tego działania mogłaby być uczciwa wykładnia prawna Trybunału Konstytucyjnego, dotycząca artykułu 4. Ustawy o NBP z 29 sierpnia 1997 roku w brzmieniu:

Art. 4. NBP przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej.

w kontekście artykułu 22 Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997 r w brzmieniu:

Art. 227. Centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski. Przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej. Narodowy Bank Polski odpowiada za wartość polskiego pieniądza.

która uznałaby prymat Konstytucji RP nad Ustawą o NBP i dopuściłaby możliwość emisji pieniądza elektronicznego dla ogółu przez polski bank centralny.

Kolejnym krokiem NBP powinno być podniesienie wymaganej rezerwy cząstkowej do 100 procent i emisja pieniądza elektronicznego jako daru senioratowego dla obywateli i rządu, wypłacanego w transzach równych spłatom kredytów w bankach komercyjnych.

Cały artykuł: Pieniądz ujemny czy pieniądz dodatni

(Autor: Krzysztof Lewandowski)

Zapraszamy do współpracy z Do Prawdy! Kontakt: kontakt@doprawdy.info