Wpływ pyłów na rytm epok lodowcowych i interglacjałów
Jesteśmy straszeni zmianami klimatu, których przyczyną ma być dwutlenek węgla, a szczególnie ten wytworzony przez człowieka [1]. Również globaliści uważają, że metan wydzielany przez zwierzęta hodowlane jest zabójczy dla klimatu [2]. Przeciwnicy tej hipotezy uważają jednak, że za zmianami klimatu stoją cykle Milankovicia [3].
Ralph Ellis i Michael Palmer w swoim rewolucyjnym artykule „Modulacja epok lodowcowych poprzez precesję i sprzężenia zwrotne pył-albedo” [4] zauważają następujący trend:
„W epoce lodowcowej redukcje CO2 zbiegają się ze wzrostem zasięgu pokrywy lodowej, a tym samym wzrostem globalnego albedo, a to powinno skutkować dalszym ochłodzeniem klimatu. Ale w rzeczywistości dzieje się tak, że gdy CO2 osiąga minimum, a albedo maksimum, świat gwałtownie ociepla się do interglacjału. Podobny efekt można zaobserwować w szczycie interglacjału, gdzie wysoki poziom CO2 i niskie albedo powoduje ochłodzenie”.
W swoim artykule Ellis i Palmer przedstawili prostą hipotezę dotyczącą czynników powodujących zmiany klimatu i wpływających na rytm epok lodowcowych i interglacjałów. Czynnikami tymi są pył, współczynnik odbicia światła przez lód i stężenie CO2, ale nie tak jak nam się to przedstawia. W okresie lodowcowym wysokie albedo północnych pokryw lodowych obniża globalne temperatury. W niskich temperaturach woda jest w stanie rozpuścić w sobie więcej gazów niż w wysokich i z tego powodu wychłodzone oceany akumulują więcej CO2, a stężenie atmosferyczne tego gazu osiąga krytyczne minimum około 200 ppm, co w połączeniu z suchymi warunkami skutkuje zamieraniem lasów i łąk strefy umiarkowanej. To z kolei powoduje erozję gleby i generuje burze piaskowe, które zasypują lodowce pyłem, zmniejszając ich zdolność odbijania światła słonecznego. Wraz ze wzrostem nasłonecznienia półkuli północnej podczas kolejnego cyklu Milankovicia pokryte pyłem lodowce pochłaniają znacznie więcej światła, nagrzewają się i ulegają szybkiemu topnieniu, co powoduje wzrost globalnej temperatury i przejście w okres interglacjału.
(Autor: Jacek Jaworski)
Przypisy:
[1] https://www.salon24.pl/u/jackmaclase/1291211,czy-dwutlenek-wegla-wytworzony-przez-ludzi-podniesie-poziom-oceanow
[2] https://www.salon24.pl/u/jackmaclase/1293411,czy-straszenie-dwutlenkiem-wegla-jest-pass-i-globalisci-zaczynaja-straszyc-metanem
[3] https://pl.wikipedia.org/wiki/Cykle_Milankovicia
[4] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1674987116300305
Zapraszamy do współpracy z Do Prawdy! Kontakt: kontakt@doprawdy.info