Siła naszego, ludzi popytu – delfiny i tuńczyki

Mieszkańcy USA zostali zaalarmowani, że przy łowieniu tuńczyków łowi się też i zabija delfiny, będące pod ochroną w USA.

Zorganizowano wiele akcji z apelami do firm połowowych o zmianę sposobu połowów na bezpieczny dla delfinów. Firmy odpowiedziały, że to jest zbyt kosztowne i nie zmieniły…

Zaangażowano do akcji wiele wybitnych osobistości – bez skutku…

W końcu rząd USA użył najsilniejszej broni w czasie pokoju, tj. nałożył embargo na import tuńczyków z Meksyku, bo z niego głównie importowano tuńczyki do USA.

Meksyk odwołał się do arbitrażu Światowej Organizacji Handlu (WTO) i, po kapturowym sądzie WTO, USA, najpotężniejszy kraj świata, przegrał – musiał odwołać embargo…

Wtedy w USA wyemitowano w ogólnokrajowej TV film dokumentalny pokazujący zabijanie chronionych delfinów podczas łowienia tuńczyków oraz że dwie firmy łowią bez zabijania delfinów i jak są oznaczane puszki z tak łowionymi tuńczykami.

Po tej emisji nastąpił znaczny wzrost popytu na oznakowane puszki i duży spadek popytu na tuńczyki łowione ze szkodą dla delfinów…

A ten spadek popytu spowodował zmianę sposobu połowów na przyjazne dla delfinów… Rosnące zapasy niesprzedanych puszek z tuńczykami „przekonały” bowiem firmy połowowe do zmiany sposobu łowienia.

Nawiasem mówiąc, nowy sposób łowienia polegał na postawieniu kilku marynarzy z bosakami, by nimi zanurzać brzegi sieci, aby delfiny z młodymi, niezdolnymi jeszcze wyskoczyć z sieci, mogły przepłynąć nad nimi… Zaiste, „niezwykle kosztowna” zmiana sposobu łowienia.

To tylko jeden z wielu przykładów siły działania naszego, ludzi popytu…

„Zbyt duże koszty” zmiany technologii to częsty, nieprawdziwy argument biznesu…

PAMIĘTAJMY. Nasz, ludzi, konsumentów popyt – czyli GŁOSOWANIE NASZYMI PIENIĘDZMI PRZY ZAKUPACH – jest najpotężniejszą siłą w każdej gospodarce.

Zmiana naszego popytu, ludzi, zdolna jest „przekonać” biznes i polityków do zmiany działania, niezależnie od branży… Wystarczy, że tylko część ludzi zmieni swój popyt…

A jak jest z Twoim popytem na żywność? Czy od polskich rolników?

(Opracował: Jacek Nowak)

Zapraszamy do współpracy z Do Prawdy! Kontakt: kontakt@doprawdy.info