Drzewa GMO – przyroda pod dyktando człowieka
Chcemy więcej, szybciej, bardziej, mocniej… Cała nasza cywilizacja i my sami lecimy na dopalaczach. Kolejnym obszarem, gdzie chcemy wywierać jeszcze większą presję na naturalne procesy, są drzewa i lasy. Próbujemy zastosować technologie GMO do stworzenia jeszcze „doskonalszych” drzew. Robimy to, by uzyskać gatunki odporne na herbicydy, dzięki czemu plantacje drzew będzie można opryskiwać herbicydami, które nie zabijają drzew. Chcemy drzew odpornych na owady lub takich, które będą toksyczne dla szkodników. Marzą się nam drzewa o zmniejszonej ilości ligniny, dzięki czemu będzie je można przetwarzać na tańszy etanol lub papier. Jednocześnie chcemy drzew o zwiększonej ilość celulozy, dzięki czemu również uzyskamy więcej etanolu lub papieru. Poza tym chodzi o drzewa, które szybciej rosną czy są odporne na zimno.
Wszystkie te cechy byłyby wykorzystywane w przemysłowych plantacjach drzew. Główne gatunki drzew, na których przeprowadzane są eksperymenty, to różne odmiany sosny, świerka, topoli i eukaliptusa.
Wprowadzenie do natury takich drzew wiąże się ze sporym zagrożeniem. Drzewa żyją przez dziesięciolecia, a ich pyłki przemieszczają się na duże odległości, nawet ponad 1200 km. Zanieczyszczenie lasów pyłkami lub nasionami drzew GMO może zniszczyć ekosystemy i bioróżnorodność. Gdy już dojdzie do skażenia, nie można go zatrzymać i jest ono nieodwracalne. Drzewa genetycznie modyfikowane zanieczyszczą lasy, które same staną się zanieczyszczeniami w niekończącym się cyklu żywego zanieczyszczenia.
Te, które mają być odporne lub toksyczne dla owadów mogą zaszkodzić glebie i ekosystemom wodnym, a także wpłynąć na inne gatunki owadów. To z kolei może wpłynąć na cały łańcuch
pokarmowy lokalnej fauny, w tym ptaków i innych organizmów. Drzewa GMO odporne na herbicydy spowodują jedynie zwiększone stosowanie tych środków chemicznych i towarzyszące temu poważne skutki dla środowiska, w tym zniszczenie lokalnej flory oraz wpływ na zdrowie ludzi. Również tworzenie drzew o zmniejszonej lub zmodyfikowanej ligninie może mieć katastrofalne skutki. Lignina jest ważnym polimerem strukturalnym (pomaga drzewom stać), który jest istotny w obronie przed owadami i chorobami. Gdyby takie osłabione drzewa się rozprzestrzeniły miałoby to niebezpieczne konsekwencje dla stabilności leśnych ekosystemów.
Natura jest doskonała taka, jaka jest. Nie poprawiajmy jej w imię naszych ograniczonych ludzkich interesów.
(Opracował: Ryszard Kulik)
Zapraszamy do współpracy z Do Prawdy! Kontakt: kontakt@doprawdy.info