My musimy być mocni 8. Ćwiczenia oddechowe
O tym, czy coś jest czikungiem, czyli pielęgnacją energii życiowej, oprócz zrelaksowania, koncentracji i właściwego ruchu, decyduje właściwy oddech. W słowniku chińskim słowo qigong tłumaczone jest jako „system ćwiczeń oddechowych”.
Ze wszystkich dróg czerpania energii oddech jest najważniejszy. Nie przypadkiem energia życiowa, powietrze i oddech zapisywane są jednym znakiem qi. Bez jedzenia wytrzymamy do kilkudziesięciu, bez picia do kilku dni, a bez powietrza – do kilku minut. Powietrze to w 78% azot, w 21% tlen; niecałe 1% to argon, a pozostałe gazy, w tym H i CO2, to zaledwie 0,04%. Wszystkie gazy obecne w czystym, nieskażonym powietrzu, są nam do życia niezbędne. Tlenu potrzebuje każda komórka ciała do procesów przemiany materii. Tlenek azotu reguluje m.in. funkcje krążenia krwi i dotleniania ciała. Także wodór i CO2 są w odpowiedniej ilości konieczne do podtrzymania procesów życiowych. Z wydechem usuwamy nadmiar CO2 oraz inne zbędne substancje gazowe. Wg TMC, z każdym wdechem dostarczamy sobie również energię życiową.
W czikungu świadomy, kontrolowany oddech połączony ze świadomym ruchem w naturalny sposób wydłuża się, pogłębia, uspokaja. Niekiedy musimy oddychać szybko i intensywnie, choćby w trakcie wysiłku fizycznego czy naturalnego porodu. Regularne ćwiczenie oddechu pomaga dostosować go do potrzeb organizmu. Ćwiczenia oddechowe oferują nam różne systemy prozdrowotne. W jodze praktyką oddechu jest pranajama. Istnieje wiele technik i metod doskonalących umiejętność zrelaksowanego, miękkiego oddechu. Inne wzmacniają mięśnie przepony lub zwiększają pojemność płuc. Oddychanie lecznicze w celu intensywnego dotlenienia organizmu stosuje czikung antyrakowy Guo Lin czy rebirthing Leonarda Orra. Techniki wstrzymywania oddechu Butejki lub Wima Hofa uruchomiają samouzdrawianie się organizmu. Są i techniki oddychania ustami, choć nie oddychamy tak na co dzień.
Dziś, przy słabej jakości powietrza, powinniśmy regularnie praktykować takie ćwiczenia. Świadomie regulowany oddech przekłada się na nasz oddech codzienny, na który zwykle nie zwracamy uwagi. Często oddychamy nieprawidłowo: za płytko, za szybko, bez pracy przepony, ustami. Prawidłowy oddech jest jak oddech noworodka. Głęboki i pełny, z udziałem mięśni przepony i brzucha, wciągany nosem – są tam filtry i powietrze osiąga przyjazną dla dróg oddechowych temperaturę. Taki oddech zapewnia dobre dotlenianie i oczyszczanie organizmu. Praktyka świadomego oddechu pomaga nam uzyskać moc przetrwania w różnych okolicznościach.
Polecana lektura: James Nestor „Oddech”, Wyd. Galaktyka, 2021
(Tekst : © Kaxia E. Kowalewska)
Zapraszamy do współpracy z Do Prawdy! Kontakt: kontakt@doprawdy.info