MY MUSIMY BYĆ MOCNI 9
W PLENERZE ZIMĄ
Czikung i tajczi można zaliczyć do treningu aerobowego, czyli tlenowego, gdyż ćwiczenia te wykonywane są spokojnie, przez dłuższy czas, z dość intensywnym oddychaniem i dużą liczbą powtórzeń. Zatem rzecz oczywista, iż najlepszy efekt odniesiemy wykonując je na świeżym, czystym powietrzu, pośród przyrody. Najbardziej polecana jest praktyka przy pogodzie umiarkowanej. Skrajne zjawiska pogodowe są niekorzystne. Nie ćwiczymy przy dużym wietrze, na mrozie, w upale czy podczas burzy. W Polsce skrajne warunki zdarzają się raczej rzadko i nawet w pochmurny dzień przy niewielkim deszczu warto poćwiczyć na dworze. Każda pora dnia jest dobra, choć najlepsze to wschód i zachód słońca. Wtedy w powietrzu jest najbardziej wartościowe czi.
Zimą dobrze jest połączyć spacer z kilkukrotnym zatrzymaniem się, by wykonać parę ćwiczeń. Wtedy nie zmarzniemy i spacer stanie się wspaniałą praktyką. W chłodne dni wybieramy formy bardziej dynamiczne, oddechowe, pobudzające krążenie. Są czikungi chodzone, np. antyrakowy Guo Lin, więc można po prostu pospacerować tym krokiem, oddychając jednocześnie specjalnym oddechem tzw. „wietrznym”. Warto też zawsze trochę pochodzić do tyłu. To ćwiczenie można często zobaczyć w parkach chińskich. Jest ono doskonałym treningiem dla mózgu i błędnika.
Ćwicząc na powietrzu mamy dodatkowo bezpośrednie połączenie energetyczne z Niebem (jang) i Ziemią (jin), co przywraca naszemu ustrojowi energetyczną harmonię i równowagę. Poświęcę temu oddzielny artykuł.
Inną zaletą zimowego czikungu na dworze jest działanie hartujące. Obecnie hartowanie jest w modzie. Całe rzesze ludzi morsują, polewają się zimną wodą, zdobywają Śnieżkę w szortach. A my możemy nasz zimowy spacer zakończyć kilkuminutowym chodzeniem boso po śniegu – jeśli akurat los podarował nam ten biały rarytas. Potrzebne są tylko wygodne do zdejmowania buty, ciepłe skarpety i gorący napój w termosie.
Zimowy czikung w plenerze daje nam naprawdę ogromną moc, plus odporność i zdrowie.
Lektura:
Podstawową wiedzę na temat praktycznych zasad ćwiczenia zawiera książeczka Foen Tjoeng Lie Qigong. 10 minut dla zdrowia ciała i ducha (Interspar).
(Tekst i zdjęcia: © Kaxia E. Kowalewska)
Zapraszamy do współpracy z Do Prawdy! Kontakt: kontakt@doprawdy.info