ALERT! Promieniowanie elektromagnetyczne a zdrowie – część 2 – ogólny wpływ na organizm

Promieniowanie elektromagnetyczne pochodzące ze sztucznych źródeł to jeden z głównych czynników chorób cywilizacyjnych. Niestety z reguły nie zwracają na niego uwagi lekarze, dietetycy, naturopaci i inni specjaliści zajmujący się zdrowiem, co prawdopodobnie jest jedną z przyczyn nieskuteczności lub krótkotrwałego efektu leczenia farmakologicznego, a nawet niekonwencjonalnego, dietoterapii czy rozmaitych działań prozdrowotnych.

Jak wykazały badania naukowe, szereg chorób cywilizacyjnych koreluje ze wzrostem korzystania z urządzeń bezprzewodowych we współczesnych społeczeństwach. Oprócz wpływu sztucznego PEM na rozwój takich chorób, jak nowotwory czy choroby neurodegeneracyjne, udowodniono również ogólny wpływ promieniowania EM na organizm człowieka, na poziomie komórek, tkanek, narządów i całych układów. Na przykład zauważono, że ekspozycja na promieniowanie otwiera kanały wapniowe w błonie komórki, co powoduje zwiększony, niefizjologiczny, dokomórkowy napływ wapnia. Z kolei nadmiar wapnia w komórce przyczynia się do jej stresu oksydacyjnego. Stres oksydacyjny – nadmiar wolnych rodników i reaktywnych form tlenu – powoduje uszkodzenie struktur białkowych (enzymów, receptorów, innych elementów komórki), lipidowych (błony komórkowej, błony mitochondrialnej), a także DNA. Uszkodzenie DNA natomiast zwiększa ryzyko powstania nowotworu.

Drugi odcinek prezentacji na temat wpływu PEM na zdrowie człowieka jest już dostępny pod adresem: https://zdrowedzieci.org.pl/promieniowanie-elektromagnetyczne-a-zdrowie-czesc-2-ogolny-wplyw-na-organizm/

(Opracowała: Ewa Gierula, dyplomowany dietetyk)

Zapraszamy do współpracy z Do Prawdy! Kontakt: kontakt@doprawdy.info