Promieniowanie elektromagnetyczne a zdrowie. Część 3 – elektrowrażliwość

Elektrowrażliwość, nadwrażliwość elektromagnetyczna definiowana jest jako zespół określonych dolegliwości pojawiających się w organizmie człowieka wskutek ekspozycji na pole elektromagnetyczne pochodzące ze sztucznych źródeł. Symptomy elektrowrażliwości wpisują się w definicję „choroby mikrofalowej”, w przeszłości w Polsce oficjalnie uznawanej i zaliczanej do chorób zawodowych u osób cywilnych. W 2002 r. choroba mikrofalowa została usunięta z tej kwalifikacji w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Co więcej, nie pojawiła się ona na liście chorób populacji ogólnej, pomimo że współcześnie w środowisku człowieka z roku na rok przybywa źródeł promieniowania w postaci anten telefonii komórkowej, routerów wi-fi, telefonów komórkowych i innych urządzeń.

Czy elektrowrażliwość jest chorobą rzeczywistą, czy wyimaginowaną? Objawy, które się jej przypisuje, takie jak zmęczenie, zaburzenia snu, bóle głowy, osłabiona zdolność koncentracji, spadki energii, depresja, drażliwość czy dolegliwości skórne, powodowane są przecież przez rozmaite czynniki inne niż promieniowanie elektromagnetyczne. Co więcej, nie wszyscy ludzie wykazują zauważalną nadwrażliwość na PEM, a ci, którzy uważają, że są nią dotknięci, nie zawsze wykazują powtarzalne objawy przy takiej samej ekspozycji. Czy w takim razie można tutaj cokolwiek udowodnić?

Analiza badań naukowych dotyczących wpływu promieniowania elektromagnetycznego na istoty żywe wykazuje, że PEM może mieć wpływ na każdą komórkę, a więc i na każdą tkankę, narząd i dowolny układ w organizmie. Stąd można wyciągnąć wniosek, że elektrowrażliwość to tylko wierzchołek góry lodowej – problemy zdrowotne wywołane ekspozycją na promieniowanie mają znacznie szerszy zakres i nie da się ich zamknąć w definicji jednej jednostki chorobowej; tak naprawdę ekspozycja na promieniowanie elektromagnetyczne może wywołać lub pogłębić dowolną dolegliwość lub chorobę, począwszy od zwykłego bólu głowy, na nowotworze kończąc.

Ciąg dalszy rozważań o elektrowrażliwości – w trzecim odcinku prezentacji na temat wpływu PEM na zdrowie człowieka: https://zdrowedzieci.org.pl/promieniowanie-elektromagnetyczne-a-zdrowie-czesc-3-elektrowrazliwosc/

(Opracowała: Ewa Gierula, dyplomowany dietetyk)

Zapraszamy do współpracy z Do Prawdy! Kontakt: kontakt@doprawdy.info