Prawie 1 na 4 prawodawców UE był zamieszany w skandale lub łamanie prawa, od molestowania po korupcję

Badanie przeprowadzone przez konsorcjum 24 europejskich organizacji informacyjnych, w tym Le Monde, we współpracy z platformą dziennikarstwa śledczego Follow The Money, ujawnia, że prawie jedna czwarta z 704 aktualnych posłów do Parlamentu Europejskiego była zamieszana w naruszenie prawa lub naruszenie reguł. W 253 potwierdzonych przypadkach zaangażowanych było 163 posłów, z większością incydentów miało miejsce w trakcie obecnej kadencji parlamentarnej (2019–2024). Sprawy te obejmują różnorodne przewinienia, od kradzieży telefonów komórkowych po defraudację funduszy UE i spiski związane nawet z morderstwem.

Dziennikarze z całej Europu, z ponad 20 krajów, wraz ze spółką Follow the Money przeprowadzili analizę doniesień medialnych z ostatnich dziesięcioleci, weryfikując uczciwość europarlamentarzystów. Natchnieniem była afera Qatargate, która dotyczyła przekupstwa, natomiast wynik analizy wykazał, że nie był to odosobniony przypadek. Raport podkreśla brak regulacji i bezkarność.

Czytaj całość – wersja angielska: https://www.ftm.eu/articles/european-parliamentarians-involved-in-hundreds-of-scandals