Promieniowanie elektromagnetyczne a zdrowie

Część 6: zaburzenia hormonalne

Hormony płciowe, hormony stresu, hormony tarczycowe i inne decydują o wielu funkcjach naszego organizmu, a tym samym – o wielu sferach naszego życia. Wszystkie one działają w jednym zespole i wystarczy, że tylko jeden z elementów zostanie naruszony, a cała konstrukcja zaczyna się chwiać. Do takiego naruszenia może dojść m.in. pod wpływem promieniowania elektromagnetycznego – coraz bardziej wszechobecnego w naszym środowisku.

W zakresie oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego na hormony płciowe badania naukowe wskazują, że może ono spowodować spadek stężenia hormonów takich jak testosteron czy progesteron. Niedostateczna ilość testosteronu w organizmie prowadzi do zaburzeń w różnicowaniu płciowym mózgu i organów płciowych u męskiego noworodka oraz niedostatecznego wykształcenia się fizycznych męskich cech płciowych u nastolatka, wpływając też na jego zachowanie, a ponadto powoduje niepłodność u dorosłych mężczyzn. Z kolei obniżony progesteron to jedna z przyczyn problemów z zajściem w ciążę lub z utrzymaniem ciąży u kobiet.

Nienaturalne promieniowanie elektromagnetyczne jest dla organizmu bodźcem o charakterze stresora, przez co przyczynia się do podwyższenia poziomu hormonów stresu – adrenaliny i kortyzolu, a w rezultacie do supresji układu immunologicznego i rozrodczego. Stłumiony układ immunologiczny sprzyja rozwojowi chorób infekcyjnych i nowotworowych, a ograniczenie funkcji rozrodczych – zanikowi miesiączki i niepłodności. Ponadto podwyższone stężenie kortyzolu w organizmie wywołuje lub pogłębia bezsenność – problem coraz bardziej powszechny w cywilizowanych społeczeństwach. Bezsenność wiąże się z gorszą regeneracją organizmu, zaburzeniem cyklu dobowego, obniżeniem odporności i całą kaskadą pochodnych zaburzeń zdrowotnych.

Inną ważną grupą hormonów, których stężenie może się zmienić pod wpływem promieniowania, są hormon TSH, regulujący czynność tarczycy, oraz hormony wydzielane przez ten gruczoł – T3 i T4. Obecnie doświadczamy wysypu chorób związanych z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy. Warto więc poważnie potraktować regularną ekspozycję współczesnego człowieka na promieniowanie z urządzeń bezprzewodowych, a zwłaszcza z urządzenia fizycznie oddziałującego najbliżej tarczycy – telefonu komórkowego, gdyż jest to jeden z potencjalnych czynników choroby.

Szósty odcinek prezentacji o wpływie PEM na zdrowie: https://zdrowedzieci.org.pl/promieniowanie-elektromagnetyczne-a-zdrowie-czesc-6-zaburzenia-hormonalne/

(Opracowała: Ewa Gierula, dyplomowany dietetyk)

Zapraszamy do współpracy z Do Prawdy! Kontakt: kontakt@doprawdy.info