Niedobór słodkiej wody w Polsce, ślad wodny – kolejny przekręt?

Ostatnimi czasy przedstawia się nam katastrofalne wizje ocieplenia klimatu, suszy i stopnienia lodowców. Grozi nam więc jednocześnie i susza, i wielka powódź.

Aby ratować planetę, dąży się do wprowadzenia tak zwanego śladu wodnego.

Ślad wodny to łączna ilość wody, jaką zużywamy. Dzieli się na zużycie bezpośrednie, do którego zaliczane są wszystkie codziennie czynności, podczas których wykorzystywana jest woda i pośrednie odnoszące się do wody zużywanej w procesach produkcyjnych, które nie są bezpośrednio związane z końcowym produktem, lecz stanowią część łańcucha dostaw.[1].

Straszenie brakiem słodkiej wody można zauważyć już od kilkudziesięciu lat [2]:
„Ostatnimi czasy ponownie wpadł mi w ręce «Świat Nauki» nr 9 z roku 2008. W numerze tym prof. Peter Rogers w artykule Globalna hydrozagadka maluje przed nami katastroficzne wizje niedoboru wody.
Gdy czytam artykuły typu Globalna hydrozagadka, odnoszę nieodparte wrażenie, że jakaś grupa cwaniaków usiłuje wyłudzić nienależne im pieniądze od naiwnych podatników, przekupując naukowców, którzy plotą androny typu: «To właśnie dlatego urzędowe wprowadzenie wyższych cen wody – tam, gdzie to możliwe – uważam za jedno z bardziej pożądanych posunięć. Szczególnie wskazane byłoby w krajach zamożnych […], ale coraz częściej przydałoby się również w państwach rozwijających się».
Jasne, bo z biedaków i tak się nie ściągnie więcej pieniędzy. Rzut oka na mapę na stronie 44 tego numeru «Świata Nauki» uzmysławia nam, że w krajach zamożnych i średniozamożnych, jak Polska, wody wcale nie brakuje.

W książce «Hydrogeologia ogólna» Z. Pazdro i B. Kozerskiego jest przedstawiona mapa wód podziemnych w Polsce. Okazuje się, że praktycznie pod całym obszarem naszego kraju jest słodka woda na głębokości od 50 do 600 m,”.

Wygląda na to, że znowu się nas straszy nieistniejącym zagrożeniem próbujac przy tym wymusić na nas kolejne podatki.

(Autor: Jacek Jaworski)

Zapraszamy do współpracy z Do Prawdy! Kontakt: kontakt@doprawdy.info

Przypisy:

[1] https://culliganwater.pl/czym-jest-slad-wodny-i-dlaczego-warto-go-monitorowac/#:~:text=Najprościej%20mówiąc%2C%20ślad%20wodny%20to%20łączna%20ilość%20wody%2C,kąpiel%2C%20pranie%2C%20sprzątanie%2C%20prace%20w%20ogrodzie%20czy%20gotowanie

[2] https://innywariant.weebly.com/blog/niedobr-wody-w-europie-kolejny-przekrt